Habercininyeri

Ünlü O İsim Akıl Hastanesine Kapatıldı!

Ünlü O İsim Akıl Hastanesine Kapatıldı!
  • Genel / Gündem
  • 18 Mart 2018
  • Ünlü O İsim Akıl Hastanesine Kapatıldı! için yorumlar kapalı
  • 4.716 KEZ OKUNDU

Bir dönem Özbekistan’ın en zengin kadını olan Gülnara Kerimova ülkenin İslam Kerimov’dan sonraki lideri olmak için hazırlanıyordu.Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in Kerimova’yı kendine büyük bir rakip olarak gördüğü için, babasının ölümünden sonra akıl hastanesine kapattırdığı iddia ediliyor.

 

 

 

Harvard Üniversitesi mezunu olan Kerimova’nın meslekleri arasında şarkıcılık, modellik ve diplomatlık da yer alıyor.Yaptığı çılgınlıklarla adından sıkça söz ettiren eski prenses gözlatına alındı. 2015’te işlediği bir suçtan dolayı gözaltına alınan İslam Kerimov’un en büyük kızı, ayrıca Karimova Kültür Forumu ve Mütevelli Özbekistan Vakfı Yönetim Kurulu Sanatlar kurucusu gözaltına alındı.

Özbek işkadını, moda tasarımcısı, şarkıcı ve diplomat. Özbekistan’ın eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un en büyük kızı, ayrıca Karimova Kültür Forumu ve Mütevelli Özbekistan Vakfı Yönetim Kurulu Sanatlar kurucusu ve başkanıdır.

2015 yılında, Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi tarafından yapılan soruşturmada Kerimova’nın, Özbek pazarından pay isteyen İskandinav ve Rus telekom şirketlerinden 1 milyar $ rüşvet aldığı bildirilmiştir. Kerimova, yanlış bir şey yapmadığını iddia etse de, yolsuzluk suçlamalarıyla Özbekistan’da soruşturma altındadır.

Kerimova iktisat bölümünden, 1996 yılında Taşkent Devlet Üniversitesi’nden mezun oldu. Daha sonra Harvard Üniversitesi’nde Master kazandı. 2009 yılından beri siyaset bilimi profesörüdür ve Taşkent’te Dünya Ekonomisi ve Diplomasi Üniversitesi’nde siyaset bilimi alanında Doktora derecesi almıştır.

Ayrıca Bilgi Teknolojileri Taşkent Üniversitesi telekomünikasyon Sanatlar Fakültesi Diploması sahibi ve 1992 yılında Teknoloji New York’ta Fashion Institute’de takı tasarım kursunu tamamlamıştır.1991 yılında Karimova, Mansur Maqsudi isimli Afgan kökenli bir Amerikalı iş adamı ile evlendi. 1992 doğumlu ve 1998 doğumlu iki çocuk sahibi oldu. Evlilikleri Temmuz 2001’de boşanma ile sona erdi.
Kerimova günümüzde İsviçre’nin Cenevre kantonunda ki Cologny’de 2009 yılı Ocak ayında 18,2 milyon İsviçre frangı ödeyerek satın aldığı evde yaşamaktadır.Özbekistan’ın 2016 yılında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un kızı Gülnara Kerimova’nın gözaltına alındığı açıklandı. Kerimova’nın bir dönem zehirlendiği iddia edilmişti.

Özbek yetkililer Kerimova’nın 2015’te karıştığı bir suç nedeniyle gözaltına alındığını ancak hakkında daha fazla suçlamanın bulunduğu ifade etti. Yetkililer, Kerimova’nın 1.5 milyar dolarlık malvarlığına el koymanın gündemde olduğunu söyledi. Kerimova’nın İsviçre, İngiltere, Fransa ve Rusya’da varlığı olduğu tahmin ediliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ