Habercininyeri

SON DAKİKA! BİR USTAYI DAHA KAYBETTİK ÖLÜM HABERİ HERKESİ YASA BOĞDU!

SON DAKİKA! BİR USTAYI DAHA KAYBETTİK ÖLÜM HABERİ HERKESİ YASA BOĞDU!

Yeşilçam’ın kötü karakterlerinden Oktay Yavuz sessiz sedasız hayatını kaybetti… Nice yer aldığı sinema filmine rağmen 1974 yılında Almanya’ya gurbetçi olarak giden Oktay Yavuz unutuldu ve öldüğünden kimsenin haberi bile olmadı.

OKTAY YAVUZ KİMDİR?

Oktay Yavuz 1 Ocak 1943 yılında Kayseri’de doğdu… Ve İstanbul’da hayatını kaybetti. Türk sinemasında 1963 ten beri ter türlü branşta yardımcı karakter rolünde oynamıştır. 1974’te Almanya’ya gurbetçi olarak gitti.

Ekseri karakter kötü adam imajının yanı sıra yardımcı Jön olarak bir çok yapımlarda iyi rollerde çalışmaları olduğu gibi komedi yapımlarında ki çalışmaları dışında bir çok Amerikan İngiliz Fransız Alman ve Arap yapımcıların Türkiyemiz de ki çalışmalarına da oyuncu olarak katkısı olmuştur.

Ayrıca kısa metrajlı belgesel yapımlar dışında bir çok fotoroman yapımları da vardır. Sinemaya geçişi okul yıllarında okul içi müsamere ve piyeslerine olan aşırı ilgisi ve de babasının sanata aşırı düşkünlüğü dolayısıyla olmuştur. Türk sinemasına 500 (beşyüz) ün üstünde sinema filmi armağan etmiştir.

OKTAY YAVUZ İSE KENDİSİNİ BÖYLE ANLATMIŞTI Oktay Yavuz Türk sinemasında 1963 ten beri ter türlü branşta yardımcı, karakter rolünde oynamış, 1974 ten sonra Almanya’nın Remscheid şehrinde ikamet etmektedir. Şu noktayı hatırlatmakta fayda görüyorum, 1974 ten sonra da her sene 2-3 izine gitmiş, bu izin dönemlerinde de film çalışmaları olmuştur.

1963 ü başlangıç kabul edersek türk halkına, türk sinemasına 500 (beşyüz) ün üstünde sinema filmi armağan etmiştir. Artık son dönemlerde gelen teklifleri geri çevirmeye başladım. Arkadaşlarımın 6 aydır işsiz olduğunu gördükten sonra, o roller bana teklif edilse bile kabul edemem. Bir yemekte bazı malzemeler eksik olsa bile sofraya sıcak bir aş geliyor. Varsın bazı çeşnileri eksik olsun.

Sinemayı niçin bırakıp siz de gurbetciler kervanına katıldınız? Sinema bırakıp gurbetcıler kervanına katılmam bambaşka bir tesadüf. Öncelikle Allah katında burada yiyecek lokmamız varmış. Şu an hayatımda en kıymetli varlık olan eşimin gurbete gelmemde çok büyük etkisi oldu. Ailesi ile Almanya’ya gitmeye karar verdiklerinde nişanlımdı. Haliyle ben onsuz o bensiz olamayız şarkısından yola çıkıp bu kervan bu vesileyle katıldım.

SON SÖZLERİ; İnsanlarımıza bilhassa gençlerimize üstüne basa basa söylemek istediğim bir kaç sözüm olacak. Her şeyden önce yapacakları her işin eğitimini görmelerini ve bilinçli olarak haraket etmelerini, olup olmadık heves ve gerçek olmayan hayaller peşinde koşmamaları.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ