Habercininyeri

FLAŞ O ilde alarm! Saatler kaldı

FLAŞ  O ilde alarm! Saatler kaldı
  • Genel / Gündem
  • 28 Mart 2018
  • FLAŞ O ilde alarm! Saatler kaldı için yorumlar kapalı
  • 1.717 KEZ OKUNDU

Edirne’de alarm! Baraj sularının gelmesine 12 saat kaldı
Bulgaristan baraj kapaklarını açtı. Edirne’de verilen taşkın alarmı sürüyor. Yağış nedeniyle Tunca ve Meriç nehirleri taşabilir. Edirne Belediyesi tarafından uyarılar yapılırken, önemli açıklamalar da yapılıyor
Komşu ülke Bulgaristan’ın baraj kapaklarını açtığı ifade edildi.

Yağış nedeniyle Tunca ve Meriç nehirleri taşabilir.

Baraj sularının gelmesine 12 saat kaldığı ifade edildi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) Edirne Bölge Müdürü Nesip Özden, nehirlerdeki artışın süreceğini ifade ederek, “Edirne’de Meriç Nehri saat 10.00 itibariyle 1342 metreküp/saniyeye debiye ulaşmıştır. Debideki artış olup olmayacağı konusunu, Arda Nehri’ndeki barajlardan bırakılacak su miktarı belirleyecek olup şu an için kesin bir sonuca varmış değiliz. Önümüzdeki saatlerde arkadaşlarımız Bulgaristan’daki Arda Nehri üzerindeki istasyonlarla irtibat kurup durumu izleyeceğiz. Şu an için sıkıntılı bir durum yok” dedi.

‘SU SEVİYESİ DÜŞECEK’

Su seviyesinin düşeceğini belirten Özden şunları söyledi:

“Dünkü almış olduğumuz yorumlara göre Meriç Nehri’nde debi en fazla 1750 metre küpe ulaşacağı ancak ulaşmayabilir bu seviyeye. Önümüzdeki 15 gün için yağış görünmüyor. Eğer Arda Nehri’ndeki savaklanan suda düşme olursa Meriç Nehri’nde su seviyesi düşecektir. Arda Nehri’nde 270 metreküp/saniye su beklerken, oradaki karlardan yağışlardan gelen suyla 440 metreküp/saniyeye çıkmıştır. Biraz daha artarsa Edirne’de su seviyesi yükselecek. Şu an için sıkıntılı bir durumumuz yok. Bütün ulaşımlar sağlanıyor. Biz tedbir amaçlı köprülerde ulaşımı engelledik. Tunca Nehri’nde artış beklemiyoruz”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ